IL Varsity Wrestling Coaches,

Join our list and help promote girls wrestling growth.

Send your email address to sgillespie@hf233.org or coachshannyn@gmail.com
#ilhsgirlswrestling

Below lists: head coach, high school, & number of girl wrestlers who certified (per team) via the IHSA Schools Center.


1. Shannyn Gillespie | Homewood-Flossmoor | 8
2. Josh Oster | Lockport |
3. Marc Tadelman | New Trier |
4. Robert Chihoski | North Chicago |
5. Anthony Genovesi | Niles West | 6
6. Dave Udchik | Barrington |
7. Ron Wilson | Chicago Bowen |
8. Angela M. Kus | Chicago Senn | 20
9. Chad Hay | Conant | 5
10. Sean Lovelace | Downers Grove South | 8
11. Charlie Curran | Wheeling |
12. Ross Ryan | Crystal Lake South |
13. Tom Blaha | Collinsville |
14. Chuck Rumpf | Joliet West |
15. Adam Steinkamp | Notre Dame (Quincy) |
16. Tom Champion | Naperville North |
17. Lloyd Jimenez | Chicago Bogan |
18. Gardner Coughlen | Joliet Central |
19. Jason Acevedo | Plainfield South |
20. Ron Ryan | Mt. Olive | 5
21. Lenny Grodoski | Grant | 6
22. Paul Coy | Oswego East |
23. Heather Alderks, AD | Stillman Valley | 1
24. Phil Johns | East Peoria |
25. Michael Hodge | Larkin |
26. Matt Yan | Chicago Lane Tech |
27. Mike Mucha | Neuqua Valley |
28. Rudy Salinas | Evanston |
29. Dennis Ragan | Carbondale |
30. Charley Eads | Kewanee |
31.  Chris Lindsay | Mascoutah | 6
32. Mike Pila | Andrew |
33. Dale Meyers | Mendota |
34. Montréle Stokes | Chicago Simeon |
35. Shane Cook | Stevenson | 3
36. Shawn Forst | Oak Forest |

  1. Charles Manning | Reavis |
  2. Jacob Guardalabene | McHenry |
  3. Lorin Volberding | Chicago Roosevelt |
  4. Chris McGrath | Downers Grove North |
  5. Matt Fiordirosa | Lake Forest |
  6. Randy Mitty | Hampshire |
  7. Peter Marx | Ottawa | 14
  8. Alexander Peacock | Chicago Solorio |
  9. Marc Pechter | Deerfield |
  10. Scott Bayer | Batavia |
  11. Corey Christenson | Pontiac | 7
  12. Tony Ganas | Hoffman Estates |
  13. Micky Spiwak | Bradley-Bourbannais | 5
  14. Emiliano Hernandez | Maine East |
  15. Robert Penney Peoria | Richwoods | 3
  16. Sam Hyre  | Lawrenceville | 3
  17. John Sandoval | Streator | 2
  18. Kevin A. Sliva | IC Catholic Prep |
  19. Nicholas Curby | Riverside-Brookfield |
  20. Dan Vargas | Elk Grove | 3
  21. Michael S. Collins | Bremen |
  22. Mark Woollard | Elgin | 2
  23. Jon Wagner | Edwardsville |
  24. Rob Serio | Addison Trail |
  25. Barry Castrogiovanni | Berwyn-Cicero Morton |
  26. Jerry Seeforth | Eisenhower (Decatur) |
  27. Daniel Curin | Chicago Phoenix Military Academy |
  28. Rick Dellamorte | Romeoville | 5
  29. Maurice McClinton | Chicago | Westinghouse
  30. Chuck Trabaris | Urbana |
  31. Sam Enderle | Harlem | 5
  32. Russ Witzig | Triad |
  33. Jake Jobst | Lake Zurich |
  34. Phil Rembert | Thornton |
  35. Drew Johnson | Chicago Military Academy-Bronzeville |
  36. Andrew Cook | Oswego |
  37. Ed Spiewak | Manteno |
  38. David Schultz | Harvard | 1
  39. Ken Mansell | IL School for the Visually Impaired |
  40. Tom Tong | Bloom | 10
  41. Sam Hiatt | DeKalb |
  42. Wilbur Borrero | Antioch |
  43. Brian Hastings | Fenton |
  44. Matthew Morlock | Argenta-Oreana |
  45. Chris Volpe | Highland Park |
  46. Nick Posegay | Glenbard West |
  47. Tim Muther | Metro East Lutheran  | 1
  48. Mark Payne | Ridgeview |
  49. Adam Richards | Normal West | 1
  50. Calvin Clark | Chicago Sullivan | 6
  51. Nico Ross | Chicago School of Agricultural Sciences |
  52. Ashton Brown | Burlington Central |
  53. Darren Lindsey | Marion | 2
  54. Calvin Clark | Sullivan

IHSA Town Hall Meeting


Survey #1 | IGWCA Summary 1
Survey #2 | IGWCA Summary 2


5.171 Boys Wrestling Amendment (Fall)
5.171 Boys Wrestling Amendment (Winter)
5.171 Boys Wrestling Amendment (Spring)


IGWCA IHSA Girls Eligibility
IGWCA _ IHSA Statistics
IGWCA _ IHSA Guidelines